SFINTIREA BISERICII BANU

Duminica, 7 octombrie 2012, va avea loc Sfinţirea Bisericii BANU cu hramul “Duminica Tuturor Sfintilor” din Municipiul Iasi, strada Banu nr.9, important monument istoric si de arhitectura al Iasului, atestata documentar din anul 1638, in perioada domniei lui Vasile Lupu.

Biserica BANU poarta amprenta culturii si civilizatiei europene, imbogatind patrimoniul spiritual si artistic al Iasului, fiind un remarcabil exemplu de arhitectura urbana ce a trecut dincolo de perioada stilului baroc, atingand noul stil al secolului al XVII-lea, clasicismul.

Parohia “Duminica Tuturor Sfintilor”- Banu Iasi a demarat in luna iulie 2010 implementarea proiectului “REABILITAREA SI DEZVOLTAREA TURISTICA A MONUMENTULUI ISTORIC BISERICA BANU IASI”, proiect finantat de Uniunea Europeana prin Programul Operational Regional 2007-2013. Valoarea totala a proiectului este de 11.053.788,93 lei, din care asistenta financiară nerambursabilă este în valoare de 8.465.905,89 lei.

Pana in prezent, prin implementarea proiectului de fata s-au realizat urmatoarele:

• Reabilitarea cladirii:

- 924,20 mp suprafata restaurata a obiectivului de patrimoniu;

- 559,85 mp amenajari peisagistice realizate;

- 1460 mp zone de protecţie amenajate.

• Dotarea cladirii cu 14 echipamente achizitionate pentru protectia obiectivului de  patrimoniu:

- 2 echipamente de climatizare;

- 12 echipamente de protectie impotriva incendiilor.

• Punerea in valoare a cladirii:

- Cladirea bisericii Banu este iluminata arhitectural printr-un sistem special;

- 559,85 mp amenajari peisagistice realizate;

- Amenajarea unei esplanade ce va permite accesul vizitatorilor catre monumentul istoric dinspre Strada Lapusneanu, una dintre cele mai importante zone de promenada ale orasului;

- Realizarea de alei pietonale si pavaje decorative cu scari de acces;

- Instalarea a 9 stalpi de iluminat decorativi si a 6 banci de odihna.

Cu aceasta fericita ocazie, avem marea bucurie sa va invitam pentru ziua de duminica, 7 octombrie 2012 incepand cu ora 08:00, a ne onora cu prezenta dumneavoastra la Slujba de Sfintire a Bisericii “Duminica Tuturor Sfintilor” Banu din Municipiul Iasi, strada Banu nr.9.

Pentru informatii suplimentare despre Sfintirea Bisericii, va rugam sa contactati Parohia “Duminica Tuturor Sfintilor”- BANU IASI la:
Tel./fax.: 0232/216.250,
Email: biserica.banu@yahoo.com,