Proiect de reabilitare

Axa prioritara – Axa prioritara 5 – „Dezvoltarea si promovarea turismului”

Domeniu major de interventie – Domeniul major de interventie 5.1 „Restaurarea si valorificarea durabila a patrimoniului cultural, precum si crearea / modernizarea infrastructurilor conexe”

Titlu proiect “Reabilitarea si dezvoltarea turistică a monumentului istoric Biserica Banu Iasi”

Beneficiar -Parohia “Duminica Tuturor Sfintilor”- Banu Iasi

Obiectivul general - Dezvoltarea turismului cultural-religios din Regiunea de Dezvoltare Nord-Est in vederea stimularii dezvoltarii economice religioase durabile.

Indicatori de impact pentru monitorizarea gradului de indeplinire a obiectivului general:

• Cresterea cu 1 a numararului de obiective de patrimoniu restaurate din Regiunea de Dezvoltare  Nord –Est pana in anul 2015;
  • Contributia proiectului la cresterea turismului cultural – religios in Regiunea de Dezvoltare  Nord –Est cu aproximativ 8451 turisti pana in anul 2015, inclusiv;
  • Cresterea cu cel putin 1 a numarului de locuri de munca permanente  in Regiunea de Dezvoltare  Nord –Est pana in anul 2015.

Obiectiv specific - Reabilitarea Monument istoric Biserica Banu Iasi, in vederea introducerii acestuia in circuitul turistic cultural-religios local si al valorificarii potentialului turistic al Municipiului Iasi.

Proiectul “Reabilitarea si dezvoltarea turistică a monumentului istoric Biserica Banu Iasi” creeaza premisele pentru valorificarea durabila a patrimoniuliu cultural-religios cu potential turistic al municipiului Iasi prin cresterea cu 1 a numarului de obiective de patrimoniu din mediu urban reabilitate –monument istoric Biserica Banu Iasi.

Rezultatele proiectului:

• 924,20 mp suprafata restaurata a obiectivului de patrimoniu;
  • 559,85 mp amenajari peisagistice;
  • 1.460 mp zone de protectie amenajate
  • 1.560mp pictura murala.
  • Dotarea cladirii cu 14 echipamente achizitionate pentru protectia obiectivului de patrimoniu:
  • 2 echipamente de climatizare;
  • 11 echipamente de protectie impotriva incendiilor;
  • 1 sistem antiefractie;
  • Punerea in valoare a cladirii:
  • Cladirea bisericii Banu va fi iluminata arhitectural printr-un sistem special;
  • 559,85 mp amenajari peisagistice;
  • Amenajarea unei esplanade ce permite accesul vizitatorilor catre monumentul istoric dinspre Strada Lapusneanu, una dintre cele mai importante zone de promenada  a orasului;
  • Realizarea unei alei pietonale si pavaje decorative cu scari de acces;
  • Instalarea a 9 stalpi de iluminat decorativi;
  • Instalarea a 6 banci de odihna;
  • Amenajarea punctelor de interes pentru turisti si enoriasi prin refunctionalizarea subsolului bisericii, respectiv dotarea cu mobilier specific:
  • 1 biblioteca parohiala;
  • 1 expozitie in cadrul careia vor fi puse in valoare obiectele de cult ce alcatuiesc patrimoniul bisericii;
  • Vestigii arheologice puse in valoare si semnalizate corespunzator.

Proiectul are, prin intermediul lucrarilor de reabilitare si punere in valoare, o contributie esentiala la cea mai buna valorificare a potentialului turistic al monumentului istoric Biserica Banu.